Bilgiler

Regl Döneminde Beslenme

3 Mayıs 2020 (Son Güncelleme: 4 Mayıs 2020)

Regl döneminin etkileri her kadında farklı ortaya çıkar. Kimi kadın gergin, sinirli ve sabırsız olurken, kimi kadın ise daha duygusallaşır. Bu dönemde iştah artışı ve tatlı krizleri de en sık rastlananlar arasındadır. Ayrıca vücutta oluşan şişkinlikten dolayı kendini daha kilolu hissetme de görülür.  Duygusal durumdaki değişikliklerden dolayı kadınların tahammül seviyesi de azalır. Tüm bunların yanı sıra iştah her zamankinin üzerine çıkar. Regl döneminde beslenme ile ilgili ayrıntıların bilinmesi hem bu dönemin daha rahat geçirilmesini sağlar, hem de kilo almanın önüne geçer.

Regl Döneminde Beslenme Neden Önemli?

Belirtiler regl döneminden bir hafta ya da birkaç gün önce başlar ve regl döneminin sonuna kadar devam eder. Adetliyken doğru beslenme bu dönemin daha güzel geçirilmesini ve kadının yaşam kalitesinin düşmemesini sağlar. Diyetisyen önerilerine uyulması ve regl dönemine uygun beslenme düzeninin uygulanması sağlık açısından da önemlidir. Aşağıda regl döneminde beslenme ve bu dönemde sağlıklı beslenme ile ilgili bazı ipuçları verilmiştir. Bunlara uyulması ve dikkat edilmesi halinde sorunlar ortadan kalkacaktır. Ayrıca çoğu kadının şikayeti olan tatlı krizlerinin engellenmesi için de bu noktalar önemlidir. İşte o ipuçları…

Regl Döneminde Beslenme İpuçları

 • İştah diğer dönemlere göre daha açık olduğundan düzenli beslenmek de her zamankinden daha önemlidir. Kahvaltıyı atlamamak, protein ağırlıklı bir kahvaltı yapmak gün boyunca enerjisiz kalmamak için önemlidir.
 • Tatlı krizlerinin ve yoğun açlık hissinin engellenmesi için uzun saatler aç kalmamak gerekir.
 • Erik, üzüm ve kuru kayısı regl döneminde şeker ihtiyacını karşılar. Bu sayede tatlı krizleri azalır. Bu meyvelerin içeriğinde doğal şeker ve lifler bulunur.
 • Omega 3 yağ asitleri bu dönemde değişen ruh hali ve depresyon belirtilerini engeller. Omega 3 için regl iken balık tüketimi önerilir.
 • Vücudun ödem tutmaması için bu dönemde tuzu fazla olan besinlerden uzak durmakta fayda vardır.
 • Kafein, alkol, şeker ve şekerli besinler regl dönemi için uygun değildir. Vücudun şeker ihtiyacı meyvelerden karşılanabilir. İçecek olarak da melisa çayı gibi bitki çayları tüketilmelidir.
 • Magnezyum, B6 Vitamini ve E Vitamini regl döneminde yaşanan sorunları en aza indirir. Bu ihtiyacı karşılamak için badem, fındık, kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler ve brokoli tüketilebilir.
 • Sağlıklı beslenme düzenine devam edilmesi gereken regl döneminde ayrıca düzenli olarak yapılan egzersizlere de devam edilmelidir. Egzersiz yaparken endorfin yani mutluluk hormonu üretilir. Bu nedenle sevdiğiniz bir sporu ya da egzersiz yerine geçebilecek bir aktiviteyi yapmalısınız.
 • Regl döneminde sevdiğiniz müzikleri dinleyin, sevdiğiniz filmleri izlemek için zaman ayırmaya çalışın.
 • Meditasyon ve yoga yapın.
 • Uyku düzeninize mutlaka dikkat edin. Az uyumak vücudun enerjisinin düşmesine yol açar. Regl döneminde enerji kaybı yaşamamak için yeterli uyuyun.
 • Demir eksikliği ve kansızlık gibi sorunlarınız varsa yumurta, kırmızı et, kayısı ve kuru üzümden bol bol tüketin. Portakalın yanında kuru meyveler yiyebilir ya da maydanozlu yumurta yapabilirsiniz.

“Kilolarınızın Nedeni Stres Olabilir mi?” içeriğini okudunuz mu?

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!