Bilgiler

Tokluk Hissi Veren Besinler ve Faydaları

15 Ağustos 2020 (Son Güncelleme: 7 Ağustos 2020)

Bazı yiyecekler tokluk hissi sağlarken, bazı yiyecekler kısa süre sonra açlık hissi oluşturabilir. Yeterli ve dengeli beslenmede önemli olan şey, kısa süreli açlıklar yaşamak yani kan şekerinin hızlı düşmesini önlemektir. Bu nedenle tokluk hissi veren yiyecekler tüketmek en doğrusudur.

Açlık Hissine Sebep Olan Yiyecek ve İçecekler

Birçok besin tüketilmesine ve kalori alınmasına neden olduğu halde, kısa süre sonra açlık hissine neden olmaktadır. Özellikle diyetteyken tüketilmemesi gereken ve açlığa neden olan yiyecek ve içecekler şöyledir;

  • Hamur işleri ve tatlılar
  • Mısır gevrekleri
  • Gazlı içecekler
  • Kızarmış patates
  • Hazır yemekler
  • Alkollü içecekler

Tokluk Hissine Yardımcı Olan Yiyecek ve İçecekler

Gün içerisinde mutlaka tüketmemiz gereken, tokluk hissi vermesi ile kan şekerini gereken düzeyde tutan bu besinler, özellikle düzgün ve yeterli beslenme ile diyette çok önemlidir. Tokluk hissi veren besinler şu şekilde sıralanabilir;

1. Yumurta

Sabah kahvaltılarında tüketilen bir haşlanmış yumurta, bir sonraki ana öğüne kadar tokluk hissi verir. Sadece 70 kaloriye sahip olan bu besin aynı zamanda içerisinde 6 gram protein bulundurur. Ayrıca sabah kahvaltısında bir yumurta ile eşdeğer kaloride başka bir ürün tüketen kişilerin, yumurta tüketenlere göre daha az kilo verdiği bilinmektedir.

2. Çorba

Çorbalar içeriğinde sebze, kurubaklagil ve baharat bulunduğunda faydalıdır. Ancak içerisinde un ve patates gibi karbonhidratların bulunduğu çorbalar kalori açısından yüksektir, sık tüketildiğinde de zararlıdır. İçinde yüksek miktarda su bulundurduğundan tokluk hissi vermede etkilidir. Ayrıca öğüne çorba ile başlamak, çorbaya göre daha fazla kaloriye sahip olan ana yemeğe geçmeden önce tokluk hissinin gelmesi için gerekli süreyi geçirmeyi sağlar.

3. Avokado

Avokado, hızlıca tokluk hissi veren ve uzun süre tok kalınmasını sağlayan, son derece zengin besin öğelerine sahip bir üründür. İçerisinde E vitamini, potasyum, doymamış yağ ve folik asit barındırır.

4. Yulaf

Yulaf, içinde bulundurduğu yüksek lif ve protein miktarı ile tokluk hissi veren besinlerden biridir. Üzerine eklenen süt ile protein miktarı yükselen yulaf, aynı zamanda enerji veren bir etkiye sahiptir.

5. Fasulye ve Mercimek

İçerisinde 7 gram protein barındıran fasulye ve mercimeğin bir porsiyonu, uzun süre açlık hissetmenizin önüne geçiyor. Aynı zamanda bu iki yiyecek bağışıklık sistemi için de önemli bir yer tutuyor. Haftada iki kez bu ürünleri tüketmek vücut için çok yararlıdır.

6. Ceviz, Badem ve Fıstık

Kolesterolü düşürmede yardımcı, içinde protein, lif ve yağ barındıran bu üçlü, ara öğünlerde kullanıldığında yüksek bir enerji sağlıyor ve sonraki ana öğüne kadar tok kalmanızı sağlıyor.

7. Balık

Yüksek miktarda omega- 3, protein ve yararlı yağlar ile balık, tokluk hissi sağlayan en önemli ana yemektir. Kolesterolü düşürücü etkisi ve metabolizmayı hızlandırıcı içerikte olması ile de son derece sağlıklı ve doyurucudur.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Scroll Up
error: İçerik Kopyalanamaz.