Bilgiler

Kuru Meyvelerin Faydaları

26 Ağustos 2020

Yaş meyvelerin kurutulması ile elde edilen kuru meyveler, insan sağlığı açısından son derece faydalıdır. İşte kuru meyveler ve sağlığımız için faydaları!

Kuru Kayısı

Kuru kayısı, demir, bakır, potasyum, kalsiyum, fosfor ve lif oranı yüksek bir besindir. Kabızlığa ve kalp damar sağlığına iyi gelir. Kan basıncını dengeler, tansiyonu düşürür, cilt problemlerine iyi gelir ve göz hastalıklarını önler.

Kuru Üzüm

Kuru üzüm içerisinde potasyum, kalsiyum ve demir barındırır. Kansızlık tedavisinde, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve kanserli hücreleri iyileştirmede çok etkilidir. Kilo vermeye yardımcı olur, antioksidan özelliği bulunur. Üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

Kuru Hurma

Kuru hurma, sodyum, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, A, C, B ve D vitaminleri içerir. Kuru hurma tok tutar, kan basıncını düzenler, tansiyonu dengeler. Damar tıkanıklığına iyi gelir, antioksidan özellik taşır ve kanseri önleyici etkilere sahiptir. Ayrıca zayıflamaya yardım eder ve kemikleri güçlendirir.

Kuru Elma

Kuru elma içerisinde A, B ve C vitaminleri, demir, lif ve potasyum barındırır. Yoğun miktarda lif barındırması ile kabızlığa iyi gelir. Mide problemlerine, reflü gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendiren elma kurusu, kötü kolesterolü düşürür, tansiyon rahatsızlıklarına iyi gelir. Tok tutar, su ihtiyacını karşılar.

Kuru Erik

Kuru erik, A ve K vitamini, potasyum ve antioksidan açısından önemlidir. Kuru erik kalbi korur, kuru saçlara iyi gelir, kansızlığı önler ve bağırsakları düzenler. Göz sağlığı için yararlıdır, iltihabı temizler ve ağız sağlığına faydalıdır.

Kuru İncir

Kuru incir içerisinde A, B ve C vitaminleri, demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi birçok vitamin ve mineral içerir. Sindirim sorunlarına iyi gelir ve kabızlığı önler, şekeri kontrol altına alır, cilde ve kalbe faydalıdır.

Kuru Dut

Kuru dut içerisinde B, C ve K vitaminleri, kalsiyum ve demir bulundurur. Enerji sağlar,

bağışıklık sistemini güçlendirir, karaciğer ve böbrek hastalıklarına iyi gelir. Kansızlığı önler, şekeri ve kolesterolü dengeler. Kalp, damar sağlığı ve felç durumlarında iyileştirici özellikler sağlar. Hafızayı korur.

Goji Berry

Goji Berry, B ve C vitamini, bakır, çinko, demir ve protein içerir. Yaşlanmayı ve depresyonu hafifletir, yağ yakımını hızlandırır, sindirimi kolaylaştırır ve doğurganlığı arttırır. İnsülin seviyesini dengeler, şeker hastalığına iyi gelir.

Yaban Mersini Kurusu

Yaban mersini kurusu içinde A ve C vitamini, protein, potasyum, sodyum, kalsiyum ve lif bulundurur. Yaban mersini kurusu, antibiyotik etkiye sahiptir, kan şekerini düzenler, idrar yolları iltihaplarının atılmasını sağlar. Göz sağlığına iyi gelir, kalp ve damar sağlığını korur. Hafızayı güçlendirir.

Ananas Kurusu

Ananas kurusu, A, B ve C vitamini, demir ve kolajen içerir. Cilde iyi gelir, göz sağlığını korur, saç, tırnak ve kemikleri güçlendirir. Sindirim bozukluklarını düzenler, kilo vermeye yardımcıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve beyin sağlığını korur.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Scroll Up
error: İçerik Kopyalanamaz.