Bilgiler

Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

21 Nisan 2020 (Son Güncelleme: 27 Nisan 2020)

Spor öncesi beslenme doğru şekilde uygulanmazsa spor sırasında yapılan egzersizlerden yeterli performansı almak zordur. Spor yaparken amaç zayıflamak ya da kas yapısını geliştirmektir ve bunda spor öncesi ve sonrası beslenmenin etkisi büyüktür. Sağlıklı yaşamın gerekliliklerinden olan spor ile ilgili çoğu doğru bilinenin yanlış olması gibi beslenme konusunda da yanılmalar olabiliyor. Aslından spordan önce nasıl beslenilmesi gerektiği sporun hangi amaçla yapıldığıyla alakalıdır. Bazı kişiler sporu zayıflamak için düzenli olarak yaparken; bazıları da kilo vermek için değil vücudundaki kas kütlesine hacim kazandırmak için yapar. Bu iki spor yapma sebebinin spordan önce beslenme şekillerinde de farklılıklar vardır.

Düzenli spor yapmak kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon, depresyon, Tip 2 diyabet, kanser, osteoporoz ve risklerini azaltır, kemiklerin güçlenmesini sağlar. Spor yaparken formda kalmak ve yağ yakarak kas kütlesini geliştirmek için bir yandan sağlıklı beslenme de çok önemlidir.

Spordan Önce Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Antrenman öncesi beslenme konusunun doğruluğu ne yendiğine bağlıdır. Ayrıca spordan önce ne kadar yediğiniz ve spordan ne kadar süre önce yediğiniz de önemlidir. Spordan 2-3 saat önce büyük öğünlerin tüketiminin doğru olduğu gibi 30-60 dakika öncesi tüketilen küçük öğünler de doğrudur. Spor salonunda veya evde egzersiz yapıyor olmanız fark etmeksizin bu aralıklara dikkat edilerek spor saatinin ayarlanması veya tam tersi olarak spor için uygun olunan saate göre yemek düzeninin belirlenmesi en doğrusu olacaktır.

Sabah Sporu Öncesinde Neler Yenebilir?

Spor Öncesi Beslenme

Spor öncesi kahvaltı yapmışsanız bunun ana öğün olmasından dolayı spor için bir süre beklemelisiniz. Aşağıdaki besin çeşitleri spordan önce ara öğün olarak tüketilebilecek olanlardır. Ancak bu besinlerin spordan hemen önce değil en az 30 dakika önce yenmiş olması gerekir. Spordan önce tüketilecek olan besinleri seçerken sindirimi ve emilimi kolay olanlar arasından tercih yapılmalıdır.

  • Tam tahıllı ekmek – light peynir veya light süt
  • Yarım yağlı süt
  • Müsli veya az şekerli yulaf
  • Yarım yağlı yoğurt ve meyve
  • Meyveli süt – birkaç ceviz veya badem
  • Meyveli yoğurt ve badem

Akşam Sporu Öncesinde Neler Yenmemelidir?

Spora başlamadan önce yenmemesi gerekenler aşağıdadır. Bu besinlerin spor yaptıktan sonra tüketilmesi rahatsızlık verebilir. Spordan önce tüketilmemesi gereken besinler arasında aşırı şekerli besinler de yer alır. Bu besinlerin tüketilmesi insülin düzeyini artırır ve yağ yakılmasını önler. Yani spordan önce beslenme için seçileceklerin yağ ve şeker oranı düşük besinler olması önemlidir.

  • Nohut, kurufasulye gibi gaz yapan baklagiller
  • Karnabahar, brokoli, lahana gibi gaz yapan sebzeler
  • Şeker oranı yüksek besinler

Spora başlamaya karar vermek aslında yaşamın içine sporu da dahil etmek demektir. Spor ve sağlıklı beslenmeyi bir bütün olarak düşünerek, diyetisyen kontrolünde bu düzenin sağlanması daha doğru olur. Diyetisyen eşliğinde spora başlarsanız bir yandan sağlıklı beslenmeyi, diğer yandan sporu yaşamınıza katmış olursunuz.

“Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?” içeriğini okudunuz mu?

Bu Da İlginizi Çekebilir

2 Yorumlar

Bir Cevap bırakın

Merhaba!