Bilgiler

Evde Spor Yaparken Kalori Dengesini Nasıl Ayarlamanız Gerekir?

27 Nisan 2020

Evde spor yaparken kalori dengesinin nasıl sağlanacağı merak edilir. Belli egzersiz programlarına uyarak evde spor hareketleri yaparken kalori dengesinin doğru ayarlanması kilo veriminin hızlanmasını sağlar. Bunun ilk yolu da alınan kalorinin azaltılmasıdır. Başka bir anlatımla kişinin aldığı kalorinin; harcadığı kaloriden az olması halinde kilolar daha kolay bir şekilde verilir.

Evde Spor Yapmak Ciddiyet Gerektirir!

Evde spor yapma kararı alan kişilerin aynı zamanda belli bir beslenme programına da uyması gerektiği ve egzersizleri düzenli, kararlı bir şekilde yapması gerektiğin bilmesi gerekir. Kalori yakarak kilo vermek için aç kalmak gerekmez. Aç kalmadan uygulanan sağlıklı diyetler ve evde yapılacak egzersizlerle kilo vermek mümkündür. Bu noktada kalori yakmada sağlanacak denge önem taşır. Tüketilen kalori azaltılır, aynı anda fiziksel aktiviteler artırılırsa kilo verimi zaten beraberinde gelecektir.

“Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?” içeriğini okudunuz mu?

Evde Egzersiz Yaparak Nasıl Kilo Verilir?

Kilo vermek için herkesin harcaması gereken enerji miktarı değişkenlik gösterir. Günlük rutin hareketlerle bile harcanabilecek olan bu miktarlar evde egzersiz yaparak daha da kolaylaştırılır. Kilo verimi buna ilaveten diyet listesi uygulayanlarda daha da artar.

Evde Kalori Dengesi Sağlamanın Püf Noktaları

Evde spor yapmanın yanı sıra kalori dengesi sağlamak için günlük yaşamınıza uyarlayabileceğiniz aşağıda sıralanan bazı püf noktalarına dikkat etmelisiniz. Tüm bunları uygularken sağlıklı beslenme şeklinden vazgeçmemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bir diyet programı uyguluyor olsanız dahi bunun bir diyetisyen tarafından size özel hazırlanmış olması en doğrusu olur.

  • Ayakta dururken daha fazla kalori harcanır. Oturarak yaptığınız bazı aktivitelerde ayakta durmayı tercih edin. Örneğin; telefonla konuşurken evin içinde gezinebilirsiniz.
  • Düzenli olarak kalori yakımı için günlük egzersiz programı uygulamalısınız. Gün geçtikçe egzersiz sürelerini ve yoğunluğunu artırabilirsiniz. Örneğin; yürüyüşle başladığınız programı yavaş yavaş koşuya çevirebilirsiniz.
  • Asansörü kullanmak yerine merdivenleri yürüyerek çıkmak günlük rutininizde daha fazla kalori yakmak adına atabileceğiniz ilk adım olabilir.
  • Evde spor yapmak için zamansızlıktan yakınıyorsanız bazı aktiviteleri yaparken aynı anda egzersiz yapmayı da deneyin. Örneğin; televizyon izlerken koltukta oturmak yerine egzersiz yapın.
  • Evde yapacağınız yürüyüşlerle başlayın, zaman geçtikçe egzersiz programınızı artırın ve ağırlık kaldırmaya geçin. İçi su dolu şişelerle ağırlık kaldırma egzersizini spor aletlerine gerek duymadan yapabilirsiniz. Kaslarınızı yormamak adına küçük ağırlıklardan başlayın ve giderek artırın.
  • Evde spor yapmak ve kalori dengesini sağlamak için egzersiz programlarından yararlanabileceğiniz gibi sevdiğiniz sporları da deneyebilirsiniz. Uygun alanınız varsa ve yaşam şartlarınız uygunsa her gün düzenli olarak tenis oynayabilir ya da havuzda yüzebilirsiniz. Hangi sporu tercih edeceğinize karar verirken sevdiğiniz bir spor olmasına dikkat edin. Aksi halde severek yapmayacağınız için vazgeçmeniz de kolay olacaktır.

“Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?” içeriğinizi okudunuz mu?

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!