Bilgiler

Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

21 Nisan 2020 (Son Güncelleme: 27 Nisan 2020)

Spor sonrası beslenme ile ilgili detayların bilinmesi yapılan sporun etkisini artırır. Spordan sonra ne yenmesi gerektiği önemlidir. Aslında bu sorunun cevabı kişiye göre değişir. Sporun neden yapıldığı da spordan sonra tüketilecek besinlerin neler olduğu ile ilgili fikir verir. Ancak yine de spor yaptıktan sonra nasıl beslenilmesi gerektiği hakkında bazı genel kurallar vardır.

Spordan Sonra Doğru Beslenme Neden Önemli?

Spor ve sağlıklı beslenme aslında birbiriyle aynı anda anılır. Spor yaparken kaslar tarafından depolanmış glikoz kullanılır. Bu kullanım neticesinde kaslardaki glikojen oldukça azalır. Ayrıca spor sırasında kaslarda bulunan bazı proteinler de parçalanır. Bu nedenle spordan sonraki beslenme için bir program oluşturulmalıdır. Bu programın amacı sporun vücuda yararlarının en üst seviyeye ulaştırılmasıdır. Antrenman sonrası beslenme doğru şekilde uygulanırsa sporda yıpranan kaslar onarılır, yeni kas oluşumu sağlanır ve kuvvet kazanılmış olur.

Tükettiğimiz sağlıklı yağlar, proteinler ve karbonhidratlar kas gelişimi ve vücudun genel sağlığı için önemlidir.

Spordan Sonra Hangi Besinden Ne Kadar Tüketilmelidir?

Spor sonrası yemek yemek ile ilgili doğrular bilinmelidir. Spordan sonra protein, karbonhidrat ve yağ alımlarının ne kadar olması gerektiği önemlidir. İşte o detaylar…

  1. Spordan sonra kasların tükettiği proteinin yerine koyulması için kilogram başına 0.25 ile 0.40 gram arasında protein alınmalıdır. Spordan sonraki ilk öğünde buna dikkat edilmelidir.
  2. Spor sırasında harcanan glikojenin takviyesi gerekir. Bunun için protein ve karbonhidrat beraber tüketilmelidir. Bu beslenme şekliyle glikojen sentezi en üst seviyeye çıkar. Spordan sonra alınan proteinin yanında yaklaşık 3 katı da karbonhidrat tüketilmesi önerilir. Ama bu sayı kişiden kişiye göre değişir.
  3. Spor yapanlar tarafından en çok merak edilenlerden biri de spordan sonra yağ tüketimi olup olmaması gerektiğidir. Antrenman sonrasında yağ tüketmenin sindirimi yavaşlatacağı bilinir. Ancak bazı araştırmalar bir miktar yağ alımının kas gelişimini desteklediğini ortaya koyuyor. Ancak yine de spordan sonra az miktarda sağlıklı yağlı besinler tüketmekte fayda vardır.

Spordan Sonra Yenebilecek Besinler Hangileridir?

Spor Sonrası Beslenme: Yeşil Çay

Spor ve sağlıklı beslenmenin bir arada yaşama dahil edilmesi için diyetisyen kontrolünde beslenme programı ile birlikte düzenli spor yapmak gerekir. Diyetisyenler tarafından kişiye özel olarak hazırlanan beslenme listelerinde spordan önce ve spordan sonra yenmesi gerekenler de yer alır. Spordan sonra tüketilmesi tavsiye edilen bazı besinler şu şekildedir:

  • Spordan sonra yararlı besinlerden biri tatlı patatestir.
  • Avokado kasların onarımı için etkili besinlerin başında gelir. Avokadonun içeriğinde B Vitamini ve yararlı yağlar bulunur.
  • Spor yapanlar için protein deposu olan yumurta tüketimi önemlidir.
  • Yeşil çay ve beyaz çay spordan sonra hissedilen krampların ve ağrıların üzerinde olumlu etki sağlar. Ayrıca içeriğindeki vitaminler sayesinde spora karşı dayanıklılığı artırır.
  • Vişne suyu spordan dolayı kaslarda oluşan hasarların onarılmasını sağlar. İçeriğindeki mineraller sayesinde antioksidan özelliğe de sahiptir.
  • Spordan sonra içilen süt kas onarımına yardımcı olur.

“Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?” içeriğini okudunuz mu?

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!