Bilgiler

Kan Şekerini Dengeleyen 6 Besin!

12 Haziran 2020 (Son Güncelleme: 10 Haziran 2020)

Vücudumuzdaki kan şekerinin dengede olması birçok sağlık sorunu riskinin ortadan kaldırılması demektir.

Kan şekerinin yüksek olması kadar, düşük olması da bazı sorunlara yol açar. Kan şekerimiz düştüğünde uykusuzluk hali, halsizlik ve yorgunluk, stresin artması gibi durumlar ortaya çıkar. Bunlar kişinin tatlı isteğini artırır. Tatlı yiyecek alımı artar.

Kan Şekerini Dengelemek Neden Önemli?

Kan şekerini dengeleme veya düştüğünde yükselmesi için günlük beslenmede şeker ihtiyacının meyvelerden karşılanması en uygunudur. Kandaki şeker oranımız meyvelerden aldığımız glikoz sayesinde dengelenir, tatlı krizleri ortadan kalkar.

Kanda yeterli miktarda şeker bulunması vücudun enerji ihtiyacının da karşılanması anlamına gelir. Böylece gün içinde gerekli enerji temin edilir, sürekli halsizlikten uzak bir şekilde sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşama katkı sağlanır.

Kandaki şeker oranının yükselmesi fazla şekerli gıda tüketiminden dolayıdır. Bu türlü bir beslenmede şeker hastalığı riski, kilo alımı, vücudun yağ oranında artış gibi durumlar baş gösterir.

Doğru olan kan şekerinin sağlıklı besinlerle dengede kalmasının sağlanmasıdır.

Peki, hangi besinleri düzenli tüketirsek kan şekerimizin dengelenmesini sağlarız? İşte cevabı…

Yoğurdun Mucizevi Faydasından Yararlanabiliriz

Kan şekerinin düşmesi sırasında başvurulabilecek mucizevi besinlerden biri yoğurttur. 1 kase yoğurda ilave edeceğimiz 1 tatlı kaşığı pekmez ile kan şekeri dengesi sağlanabilir. Ayrıca içine öğütülmüş ceviz ve sevdiğimiz meyveleri de ekleyerek günlük şeker ihtiyacımızı karşılayabilir, diğer yandan az kaloriyle tok kalmayı sağlayabiliriz.

Yulafla Yükselen Kan Şekerini Dengeleyebiliriz

Yüksek lif içeren besinlerin başında gelen yulaf tok tutma özelliğiyle bilinir. Günlük beslenmede yulafa yer verilmesi yükselen kan şekerinin aşağı çekilerek dengelenmesi demektir. Yulaf gevreği şekerli besinler yeme hissini gideren önemli tahıllardandır. Sütle karıştırılabilir, içine meyveler ve tarçın eklenerek şeker ihtiyacı bu karışımdan sağlanabilir.

Yükselen Kan Şekeri için Tarçını Deneyebiliriz

Tarçın sağlıklı baharatların başında gelir. Kendine has lezzetiyle birçok besinle karıştırılarak tüketilebilir. Kan şekerinin yükselmesi gibi sorun yaşayanlar dengelemek ve tatlı ihtiyacını bastırmak için yoğurt, süt, meyve karışımları ile tarçın tüketebilirler. Tarçın ayrıca toz veya çubuk halde sıvı gıdalara da ilave edilebilir.

Elma ile Kan Şekerimizi Kontrol Altına Alabiliriz

Elmanın içeriğinde bulunan krom, vücudun bu ögeye olan ihtiyacından doğan tatlı isteğini büyük oranda giderir. Kromun eksik olması kolesterolün yükselmesine ve metabolizmanın doğru çalışmamasına yol açar. Elmayı ara öğünlerimize alarak istediğimiz şekilde tüketerek krom ve şeker ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Her Gün Bir Avuç Fındık Tüketebiliriz

Protein içeriği yüksek besinlerden olan fındık vücudun şeker isteğini kontrol altına alır, kan şekerini düzenler. Fazla kaçırmamak kaydıyla her gün düzenli olarak bir avuç kadar fındık tüketmek protein alımı ve kan şekeri dengesi için önemlidir.

Hurma Mucizesinden Faydalanabiliriz

En önemli doğal şeker kaynaklarından bir olan hurmanın günlük birkaç adet tüketilmesi gün boyunca tatlı isteğini ortadan kaldırır. Lifli gıdalardan olan hurma ayrıca bağırsakları düzenler, metabolizmayı hızlandırır. Yüksek tansiyonun dengelenmesi, kemik erimesi riskine fayda sağlaması, tok tutma özelliği de hurmanın faydaları arasında sıralanır. Bu besin tek başına tüketilebildiği gibi, tatlılara ilave edilerek şeker yerine de kullanılabilir.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!