Bilgiler

Ofiste Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

24 Temmuz 2020 (Son Güncelleme: 16 Temmuz 2020)

Sağlıklı beslenme çok önemli olsa da bazı durumlarda pek mümkün değil gibi görünmektedir. Gün içerisinde dışarıda olmak, istenilen şekilde beslenmenin önüne geçen bir sorun sanılmaktadır. Özellikle ofislerde, masa başında geçirilen uzun süre hareketsiz kalmak, doğru şekilde beslenmenin önemini iyice artırmaktadır.

Ofiste kolaylıkla uygulayabileceğiniz sağlıklı beslenmenin püf noktalarına birlikte göz atalım.

Ara Öğünleri Atlamayın!

Masa başında ve aynı zamanda yoğun bir tempoda çalıştığınız bir iş varsa ilk unutulan şey ara öğünler oluyor. Özellikle öğle yemeği ve akşam yemeği arasında uzun bir süre olmasından kaynaklı, bu süre içerisinde bir şeyler atıştırmak, beslenme için çok faydalıdır. Çekmecenizde her an ulaşabileceğiniz fındık, fıstık, ceviz gibi çeşitli kuruyemişler, meyveler ya da salatalık, yoğurt, süt, diyet bisküviler gibi yiyecekler iyi birer ara öğün olacaktır. Fakat ara öğün tüketirken çok fazla kalori almamaya dikkat etmelisiniz. Eğer kendinizi durdurmakta güçlük çekiyorsanız, ara öğünlerinizi küçük paketler yaparak yanınızda taşıyabilir ve gerektiği kadar tüketebilirsiniz.

Öğle Yemeğini Geçiştirmeyin!

Öğle yemeğinde yeteri kadar beslenmek, akşam yemeğine kadar geçecek sürede zararlı atıştırmalık tüketmenizi engelleyecektir. Yemeğe çorba ile başlamak, mutlaka bir sebze yemeğini tabağınıza almak, yoğurt ve türevlerini yemeğinize mutlaka eklemek, günün geri kalanında kan şekerinizi dengede tutacaktır. Ayrıca öğle yemeğinde size sunulan meyveleri yemekten hemen sonra, tok karnına tüketmek yerine ara öğün olarak saklamanız yararınıza olacaktır.

Metabolizmanızı Hızlandırın!

Uzun süre aynı pozisyonda ve hareket etmeden kalmak metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Basit hareketlerle bu durumun önüne geçmeniz ise mümkündür. Su, çay ve kahve gibi ihtiyaçlarınızı kendiniz gidererek hareket sürenizi arttırabilirsiniz. İş yeri içerisinde telefon yerine arada arkadaşlarınızın yanına giderek işlerinizi halledebilirsiniz. Hava almak ya da tuvalete gitmek için yakın olan yeri değil, uzak olan yeri tercih edebilirsiniz. Masa başındayken sırt, bel ve bacaklarınızı hareket ettirecek basit hareketler yapabilirsiniz. Bu küçük hareketler bile metabolizmanızın hızlanmasına epey yardımcı olacaktır.

Su Tüketmeyi Unutmayın!

Masa başı iş yapan kişiler, az hareketten ve yoğunluktan dolayı yeterli sıvı tüketmeyi atlayabiliyorlar. Bunun önüne geçmek için öncelikle masanıza bir su şişesi koymayı düşünebilirsiniz. Bunun yanında birkaç değişik bitki çayını çekmecenizde bulundurmak iyi olacaktır. Gün içerisinde çay ve kahve tüketiminiz fazla ise bu ürünleri mutlaka şekersiz ve sütsüz olarak tüketmeye dikkat etmelisiniz. Ofisinizde kullanabileceğiniz bir buzdolabı varsa, burada maden suyu ve su bulundurmak ve gün içerisinde tüketmek günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamak adına önemlidir.

Suyunuzu Tatlandırın!

Haftanın bazı günleri suyunuz ve çayınızın içerisine limon, tarçın vb. eklemek vücudunuz için faydalı olacaktır. Haftanın birkaç günü yapacağınız bu tatlandırmalar sayesinde metabolizmanızı hızlandırmanın yanında, tatlı isteğinizi de bastırmış olacaksınız.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!