Bilgiler

Kilolarınızın Nedeni Stres Olabilir mi?

29 Nisan 2020

Duygusal yemek yeme olarak bilinen durum genellikle stresle bağlantılıdır. Siz de “Stresten kilo alıyorum” diyenlerdenseniz kilolarınızın nedeninin stres olup olmadığını anlamak için öncelikle duygusal yemek yemenin ne olduğunu ve nedenlerini bilmelisiniz. Yazının devamında duygusal stres nedenleri ve Elizabeth Scott tarafından 2007 yılında yayınlana Stress Management adlı kitapta yer alan bazı sorular ve cevapları yer alıyor. Stresin kiloya etkisi olup olmadığının tüm detaylarını bu sorular ve cevaplarından öğrenebilirsiniz.

Duygusal Yemek Yeme Nedenleri Nelerdir?

Kişilerin yoğun stres altında olması pek çok soruna yol açar. Sağlık sorunları olarak da karşımıza çıkan stres bazı kişilerin kilo almasının ya da vermesinin nedeni olabilir. Stresin etkili bir yemek yedirici olması vücudumuzdaki Kortizol adlı hormona bağlıdır. Ayrıca çocukluk döneminde yemek yemenin anne baba tarafından ceza ya da ödül olarak belirlenmiş olması da duygusal yemek yeme nedenlerinden biridir. “Stresten kilo veriyorum” diyenler için de aynı nedenler geçerlidir. Kilo kontrolü sağlamakla ilgili çözümler için öncelikle sorunun kaynağının bilinmesi gerekir. Aşağıdaki sorulara kendinize göre cevaplar verebilir, çözüm önerilerini dikkat alarak doğru bir yol izleyebilirsiniz.

Yemek Yemek için Vaktiniz Olmadığını mı Düşünüyorsunuz?

Gün içinde zaman bulamayanların, yemek yemeği unutanların kan şekeri düşer. Bunun karşılığında ruhsal dalgalanmalar yaşanabilir. Sık aralıklarla sağlıklı beslenme kapsamında olan besinlerden azar azar tüketmek en doğrusudur.

Evde Sağlıklı Besinler Tüketmek Yerine Fast-Food mu Yiyorsunuz?

Stresi yoğun olan kişiler genellikle fast-food gıdalarla beslenmeyi tercih ederler. Bunun sebebi hazır yiyeceklerin daha kolay erişilebilir olmasıdır. Evde yemek pişirmeyi deneyenler bu alışkanlığın daha kolay ve sağlıklı olduğunu anlayarak vazgeçemezler.

Yemek Yeme Alışkanlığınız Aynı, Ama Stresiniz ve Kilolarınız mı Arttı?

Stresten kaynaklı olarak Kortizol düzeyi artar, bu artış metabolizmanın yavaşlamasına yol açar. Kortizolü normale döndürmek için gerekli teknikleri öğrenmelisiniz. Aksi halde kilo almak ile ilgili sorununuz devam eder.

Stresliyken Tatlı veya Tuzlu Bir Şeyler mi Yiyorsunuz?

Vücudun Kortizol düzeyinin artışı kişiyi tatlı ve tuzlu besinlere yönlendirir. Bu durumda kilo vermek pek de mümkün olmaz.

Streslisiniz, Aç Değilsiniz, Ancak Yemek mi Yiyorsunuz?

Stresli olduğunda daha çok yemek yediğini söyleyen kişilere mutlaka rastlamışsınızdır. Bunun nedeni yemek yemenin verdiği kısa süreli mutluluktur. Duygusal yemek yeme halindeyseniz canınız yemek istediğinde su içerek veya sağlıklı atıştırmalıklara yönelerek bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Enerjinizi Toplamanın Tek Yolunun Kafein Olduğunu mu Düşünüyorsunuz?

Çok çalışan ve stres altında olan kişiler enerjilerini toplamak için kafeinli içeceklere başvururlar. Ancak kafein Kortizol düzeyini fazlasıyla artırır. Kilo aldırır ve kalitesiz uykuyu beraberinde getirir.

Bel Çevreniz Giderek Kalınlaşıyor mu?

Stres altında olan, Kortizol düzeyi yüksek yani duygusal yemek yeme alışkanlığı olan kişilerin bel çevresindeki kütle giderek büyür. Siz de bu durumdaysanız bir an önce sağlıklı beslenmeye ve düzenli spora yönelme zamanı gelmiş demektir.

Günde 7 Saatten Az mı Uyuyorsunuz?

Stresi yoğun olan kişilerin her gün aynı saatte uyuması ve sabah aynı saatte kalması gerekir. Bu, stresi kontrol altında tutma yollarından biridir. Günde 7 saatten az uyumak stresi artırır.

Bu Da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

Bir Cevap bırakın

Merhaba!