Bilgiler

İçeriğinde Demir Bulunan 10 Besin!

8 Haziran 2020 (Son Güncelleme: 31 Mayıs 2020)
İçeriğinde Demir Bulunan 10 Besin!

Demir mineralinin sağlık için önemi büyüktür. İçeriğinde demir bulunan besinlerin günlük beslenme düzeninde yer alması sağlıklı beslenme adına atılacak önemli bir adımdır.

Demirin Faydaları Nelerdir?

Demir minerali vücudun genel sağlığına fayda sağlamasının yanı sıra beyin fonksiyonlarını da destekler. Kırmızı kan hücrelerinin işlevini yerine getirmesine yarar sağlayan demir ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlar. Demirin faydaları arasında sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlaması, vücut sıcaklığını düzenlemesi, karaciğer, dalak, kemik iliği ve kaslar için yaşamsal önem taşıması da bulunur.

Demir Eksikliği Nelere Neden Olur?

Demir eksikliği denince akla gelen ilk sağlık sorunu anemi yani kansızlıktır. Bu durum kişinin sürekli kendini yorgun ve halsiz hissetmesine yol açar. Peki, demir eksikliği başka ne gibi sorunlar doğurur?

  • Bebeklerin ve çocukların beyin gelişimi için gerekli olan demirin eksik olması bu fonksiyonların gereği gibi yerine getirilmemesi demektir.
  • Hamilelikte demir eksikliği düşük, erken doğum gibi riskler barındırır.
  • Spor yapanlarda demir eksikliği performansı azaltmasının yanında bağışıklık sistemini de zayıflatır.
  • Demir eksikliği ayrıca hormon düzensizliğine neden olur.

Demir İçeren Besinler

Yüksek oranda demir içeren yiyeceklerden bazıları aşağıdadır. Bu besinlerin sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam için tüketilmesi önerilir.

Karaciğer

Kuzu veya dana karaciğerde yüksek oranda demir bulunur. 100 gram karaciğerde 23 miligram demir vardır. Demir deposu besinler arasında ilk sırada yer alan karaciğer vücudun demir ihtiyacının karşılanmasına önemli katkı sağlar.

Sığır Eti

Sığır etinde demir oranı yüksektir. 75 gram sığır etinde ortalama 1.4-3.3 miligram demir bulunur.

İstiridye

75 gram istiridyede 8 miligram kadar demir vardır. İstiridyenin içeriğinde ayrıca çinko da vardır. Demir eksikliği olanların tüketmesi önerilir.

Balık

Protein kaynağı olan balık ayrıca güçlü bir demir içeriğine sahiptir. Alabalık, uskumru gibi balıkların 75 gramında 1.4-1,7 miligram oranında demir bulunur. Haftada 1-2 defa balık tüketimi sağlık beslenme açısından önemlidir.

Ispanak

Demir deposu olarak bilinen sebzelerin başında ıspanak gelir. Ispanakta ayrıca folik asit, magnezyum, potasyum ve vitaminler de vardır. 100 gram ıspanakta 3 miligram demir bulunur.

Tavuk Eti

Tavuk etinin 100 gramında 1 miligram demir vardır. Ayrıca hayvansal gıdalar arasında protein kaynağı olarak da bilinir. İçeriğinde potasyum, çinko ve fosfor da bulunan tavuk eti önemli bir besindir.

Hindi Eti

Hindi etinin, diğer etlere göre kolesterol, yağ ve kalorisi daha düşüktür. Demir, potasyum ve B Vitamini içeren hindi etinin 100 gramında 1.4 miligram demir bulunur.

Yumurta

Protein deposu olan yumurta demir yönünden de zengindir. Kahvaltılarda düzenli olarak tüketilmelidir. 1 orta boy yumurtada 1 miligram demir bulunur.

Fındık

Demir deposu besinler içinde bulunan fındık günlük olarak tüketilmelidir. 30 gram fındıkta 1 miligram demir bulunmaktadır. Fındıkta ayrıca çinko, bakır, E Vitamini, bakır ve protein de vardır.

Mercimek

Protein içeriği zengin olan mercimek aynı zamanda demir kaynağıdır. Yarım su bardağı mercimekte 3 miligram demir vardır. İçeriğinde ayrıca potasyum, protein ve karbonhidrat da vardı. Haftada 1 defa tüketilmelidir.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!