Bilgiler

Kalorisi Çok Düşük 14 Besin!

20 Haziran 2020 (Son Güncelleme: 16 Haziran 2020)

Özellikle diyet yapanların sürekli araştırma içinde olduğu konulardan biri besinlerin kalorisinin ne olduğu ve kalorisi düşük besinler konusudur.

Zayıflamanın altın kuralı günlük beslenme o gün ne kadar kalori alındığı ve ne kadar kalori harcandığıdır. Alınan kalori miktarı dengelenir, gerektiği şekilde sağlanır; harcanan kalori miktarı artırılırsa kilo verimi sağlanmış olur.

Kalorisi Düşük Besinler Hangileridir?

Bazı yiyecekler vardır ki; kalorileri oldukça düşüktür. Kalorisi düşük yiyecekler doğru bilinmez ve yüksek kalorili yiyecekler tüketilirse kilo alımı olur ve zayıflamak da zorlaşır.

İşte az kalorili yiyecekler hangileri olduğunun cevabı…

Roka

Yeşil yapraklı sebzeler arasında olan roka kalorisi az olan besinler arasındadır. İçeriğindeki K Vitamini, kalsiyum ve potasyum vücudun bu yönlü ihtiyaçlarını karşılar. 20 gram kadar roka sadece 5 kaloridir.

Pancar

Mor ve koyu kırmızı renkte kök sebzelerden biridir. Pancarın en bilinen faydası kan basıncını düşürme özelliğidir. 100 gram pancarda sadece 43 kalori vardır. Kilo verimine yardımcı besinler arasındadır.

Brokoli

Besleyici özelliğiyle bilinen sebzeler arasında olan brokolinin yapılan araştırmalar neticesinde kanserle mücadelede destek sağladığı ortaya çıkmıştır. 1 fincan kadar brokoli yaklaşık 90 gramdır. 90 gram brokolide 31 kalori bulunur. Brokoli ayrıca C Vitamini deposudur.

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası da adını besleyici sebzeler arasında geçirir. Şekli küçük bir lahanaya benzeyen bu sebze sağlıklı beslenme ve zayıflama için tüketilmesi gereken besinler arasındadır. DNA hasarlarına karşı korur, C Vitamini içeriği yüksektir. 1 fincan kadar Brüksel lahanası 38 kaloridir.

Kereviz

Düşük kalorili sebzeler arasında olan kereviz vücutta sindirilmeyen lifli içeriğe sahiptir. Su bakımından zengin olan kerevizin 100 gram ağırlığında olan 1 adedi 42 kaloridir.

Havuç

Kış aylarında çok tüketilen sebzelerden olan havuç beta karoten deposudur. İçeriğindeki A Vitamini göz sağlığını destekler. 1 adet büyük boy havuç 41 kaloridir.

Salatalık

Yaz aylarının çok tüketilen sebzelerinden olan salatalık su oranı yüksek besinlerdendir. Bu nedenle kalorisi düşüktür. 100 gram civarında olan 1 adet salatalık sadece 15 kaloridir.

Elma

Küçük boy 1 adet elma 60 kaloridir. Aynı elmada 3 gram lif bulunur. Elma sindirimi kolaylaştırdığı gibi, diyet yapanlar için sağlıklı bir ara öğün besinidir.

Marul

Su içeriği yüksek sebzelerden olan marul A ve K vitaminleri ve folat açısından zengindir. 1 fincan kadar marulda 10 kalori vardır.

Biber

Birçok çeşidi olan biber C Vitaminin yüksek olmasıyla bilinir. Antioksidan özelliğe sahiptir. 1 bardak kadar biber 46 kaloridir.

Mantar

Süngerimsi bir yapısı olan mantarın protein oranı yüksektir. Et tüketmek istemeyenlerin tercihidir. 1 adet orta boy mantar 3 kalori kadardır.

Limon

Şifa ve C Vitamini deposu besinlerden olan limon pek çok hastalıkla mücadele eder, oldukça faydalıdır. 1 adet limonda 43 kalori vardır.

Ispanak

Ispanak vitamin ve mineraller açısından zengindir. Ayrıca demir ve protein oranları yüksektir. 30 gram ıspanak 1 bardak kadardır ve sadece 7 kaloridir.

Kabak

Kalorisi düşük besinler arasında olan kabak çeşitli şekillerde tüketilir. Zayıflamak isteyenler için uygun besinlerdendir. Orta boy 1 adet kabak 29 kaloridir.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!