Bilgiler

Yüksek Lif Oranına Sahip 8 Besin!

6 Haziran 2020 (Son Güncelleme: 31 Mayıs 2020)
Yüksek Lif Oranına Sahip 8 Besin!

Lif oranı yüksek besinler sağlıklı beslenmeye destek verir. Kan şekerini ve kandaki kolesterolü dengelemeleri bilinen özellikleridir. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar lifli besinlerin bağırsak kanseri riskini aza indirdiğini de gösterir. Günlük olarak kadınların 25 gram, erkeklerin 35 gram lifli gıda tüketmesi sağlıklı beslenme için uygundur.

İçeriğinde yüksek miktarda lif bulunan besinlerin bir diğer özelliği de tok tutucu olmalarıyla zayıflamaya yardımcı olmalarıdır. Lifli gıdalar kilo vermek isteyenlerin günlük beslenme düzeninde mutlaka yer almalıdır. Diyetlerde sıkça yer alan lifli besinler sağlıklı beslenmenin temel taşlarıdır.

Yulaf ezmesi, bulgur, brokoli, ıspanak, havuç, bakla, bezelye ve enginar lif oranı yüksek olan besinler arasında yer alır. Bu besinlerin faydalarına göz atalım.

Yulaf Ezmesinin Faydaları

Yulaf Ezmesi

Sabah kahvaltılarında ve ara öğün olarak tüketilebilen yulaf ezmesi lif oranı yüksek besinlerin başında gelir. Gün içinde sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenler.  Lif içeriği yüksek diğer besinler gibi kolesterolün dengelenmesini de sağlar.

Bulgurun Faydaları

Bulgur

Bulgurda yüksek oranda lifin yanı sıra protein de bulunur. 1 su bardağı kadar bulgur 8 gram lif içerir. Pilav, salata olarak gün içinde tüketilebilir. Vücudun günlük lif ve protein ihtiyacına destek verir.

Brokolinin Faydaları

Brokoli

Besleyici değeri yüksek olan brokoli yüksek lifli besinler arasındadır. 200 gram kadar brokolide 2 gram lif bulunur. Brokolinin lif oranı haşlandığında veya buharda pişirildiğinde azalır. Tok tutma özelliğiyle bilinir. Diyet listelerinin başlıca besinlerindendir.

Ispanak Faydaları

Ispanak

Ispanak faydaları saymakla bitmeyen besinler arasındadır. Lif oranı da yüksektir. Ayrıca içeriğinde demir, C Vitamini, kalsiyum da vardır. 1 porsiyon ıspanak vücudun demir ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar. Günlük beslenmede mutlaka yer verilmesi gereken sebzelerden biridir. Ispanak antioksidan özelliğiyle de öne çıkar. Bu özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun hastalıklara karşı direncinin artmasını sağlar.

Havuç Faydaları

Havuç

Lifli gıdaların faydaları denince akla ilk gelenlerden biri de havuçtur. Havuç kolesterolü düşürür, kan şekerinin dengede kalmasını sağlar. 1 adet orta boy havuç günlük lif ihtiyacının yüzde 7’lik bölümünü karşılar. Salatalarda kullanılmasıyla bilinen havuç ara öğünlerde atıştırmalık olarak da tercih edilebilir.

Baklanın Faydaları

Bakla

Lif oranı yüksek besinler arasında yaz sebzelerinden olan bakla da yer alır. Baklanın içeriğine lifin yanı sıra A, B1, B2, C ve B26 vitaminleri de bulunur. Yaz aylarında bakla tüketmek zayıflamaya yardımcı olur.

Bezelyenin Faydaları

Bezelye

Yine yaz sebzelerinden biri olan bezelyenin konservesi yapılarak kış aylarında da tüketildiği bilinir. Pişmiş 1 bardak kadar bezelyenin içinde 8 gram lif bulunur. Bu da günlük lif ihtiyacının yüzde 3’ü demektir. Besleyici özelliği de bulunan bezelye tok tutarak kilo verimine destek sağlar. Yemeği, salatası yapılabilen bezelye haşlanarak çorba da yapılabilir.

Enginarın Faydaları

Enginar

Çok sık tüketilmeyen, ancak çok faydalı ve lif içeriği yüksek sebzeler arasında olan enginarın su oranı da oldukça fazladır. Bu sayede zayıflamak isteyenler tarafından tüketilmelidir. 1 adet orta boy enginar vücudun günlük lif ihtiyacının yüzde 50’sini karşılar.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!