Bilgiler

Metabolizmayı Hızlandıran 9 Besin!

22 Mayıs 2020 (Son Güncelleme: 18 Mayıs 2020)

Sağlıklı yaşam için düzenli egzersiz yapma ve bol bol su tüketmenin yanı sıra en önemlilerinden birinin de dengeli ve sağlıklı beslenme olduğunu biliyoruz. Ancak bunu ne kadar başarabiliyoruz? Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla kilo vermemizi hızlandıracak, daha çok incelmemize destek olacak besinler arıyoruz. Bunun için de en önemlisi metabolizma hızını artırmaktan geçiyor. İşte metabolizmayı hızlandıran besinlerden bazıları!

Turunçgiller

Limon, portakal, greyfurt ve mandalina gibi besinler yüksek oranda C vitamini içermesinden dolayı sağlığımız için önemlidir. Kan şekerini dengelemeye yardımcı olan bu besinler aynı zamanda metabolizma hızını da artırmaya yardımcı olup, yağ yakımına destek olurlar.

Yeşil Çay

Metabolizmayı hızlandıran çaylar arasında yer alan yeşil çay, yağ yakımına destek olur, metabolizmayı hızlandırır, selülitlerin azalmasına yardımcı olur. Günlük olarak belirli miktarlarda tüketmeniz hem ödeminizi atmanıza hem de metabolizma hızınıza katkıda bulunur. Böylelikle kilo vermeniz daha kolay olur. Ancak unutmamanız gereken önemli bir şey vardır. Bu da hiçbir içecek su yerine geçmez. Günlük yeterli su tüketimi asla ihmal edilmemelidir.

Kahve

Konsantrasyonu artırması ile kalp sağlığına olan faydalarıyla bilinir. Ancak yapılan araştırmalara göre yeterli miktarda tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır. Keyif yaparken masum bir içecek arıyorsanız tercih edebileceğiniz en iyi seçeneklerdendir.

Kahvelerin Kafein Miktarları Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?” içeriğini okudunuz mu?

Acı Biber

Acı biber içeriğindeki kapsaisin maddesiyle metabolizma ve dolaşım hızınızı artırmaktadır. Metabolizma hızını %20-25 kadar artırdığı yapılan araştırmalar sonucunda görülmektedir. Yemeklerinizde ya da salatalarınızda kullanarak acı biber ile metabolizmaya hız kazandırabilirsiniz.

Brokoli

Çok fazla tercih edilen besinler arasında olmasa da kilo verme sürecinde önemlidir. Hem kalorisi düşüktür hem içeriğinde birçok vitamin ve mineral kapsayıp metabolizma hızına etki etmektedir. Detokslarda da sıklıkla tercih edilen sebzeler arasında bulunur.

Tarçın

Metabolizma hızını artıran tarçın aynı zamanda insülin duyarlılığına karşı da etkilidir. Tarçın kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Ödem çaylarının vazgeçilmez besinleri arasındadır. Özellikle de tatlıya çok düşkün olanlara tatlı krizleriyle başa çıkabilmeleri için diyetisyenler tarafından sıklıkla tavsiye edilir.

Kereviz

Kerevizi sindirmek zordur, kalorisi düşüktür, faydası çoktur. Sindiriminin zor olmasından dolayı metabolizma normaldeki çalışma seviyesinden daha çok çalışacaktır.

Elma

Kolesterol ve kansere karşı etkili olan elmayı günde 1 adet tüketmek metabolizma hızınızın artmasını sağlar, daha kolay kilo vermenize destek olur. Lif bakımından zengindir ve diyetlerde güzel bir ara öğün seçeneğidir.

Tahıllar

Sağlıklı beslenmenin temeli her zaman sağlıklı bir kahvaltıdan geçer. Kahvaltıdaysa tam tahıllı ekmekler tüketilmelidir. Tam tahıllı besinlerin içerdikleri besin değeri yüksektir. Aynı zamanda bu kompleks karbonhidratlar sayesinde metabolizma hızı artar, insülin seviyesi de dengede tutulur. İnsülin seviyesinin dengede olmasıysa kilo alımlarını engeller. Düştüğündeyse kilo alımı kaçınılmaz olur.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!