Bilgiler

Diyet Efsanesi 10 Şey!

2 Mayıs 2020

Kilo vermek isteyenlerin düştüğü en büyük yanlışlarda biri uzmanlar tarafından belirtilmeyen, ağızdan ağıza dolaşan diyet efsanelerdir. Doğru sanılan pek çok yanlış bilgi diyet yapan kişilerin uygulaması halinde sağlık açısından büyük risk barındırır. Diyet yanlışları ile ilgili bilgiler ve diyetler hakkında bilgi eksikliği çevremizde de, internette pek çok platformda da görülür. Zayıflamak isteyenler fazla kilolarından bir an önce kurtulmak istediklerinden bunlara inanır ve uygularlar. Ancak sonucunda sağlık sorunu yaşanma ihtimali, kilo verememek, verilse dahi kısa sürede geri almak gibi durumlarla sıkça karşılaşılır.

“Ekmeği Kesersem Kilo Veririm” Diyenlerden misiniz?

Çoğu zayıflamak isteyen kişi “Ekmeği kesersem kilo veririm” diye düşünür. Bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Ekmek, diyet listelerinde yer alması gereken besinlerdendir. Sağlıklı unlardan yapılmış olmasına ve miktarına dikkat etmek şartıyla diyet yaparken öğünlerde ekmek yemek uygundur.

“Yemek Yemezsen Kilo Veririm” Diye mi Düşünüyorsunuz?

“Yemek yemezsem kilo veririm” diye düşünerek diyet yapmak adı altında aç kalırlar. Oysa ki; az yemek yendiğinde ve aç olunduğunda metabolizma zayıflar. Uzun süre aç kalmak kilo verdirmeyeceği gibi vücudun yağ ve şeker depolamasına da yol açar.

Öğün Atlamak Kilo Verdirir mi?

Öğün atlamak kilo verdirmez. Çünkü metabolizmanın hızlanması ve yağ yakımının sağlanması için sık sık yemek yenmelidir. Sağlıklı beslenme programlarında 3 ana öğün ve 3 ara öğün yer almasının nedeni de budur.

Sadece Spor Yaparak Kilo Verilir mi?

Spor her ne kadar sağlıklı yaşam için en önemli gerekliliklerden biri olsa da; bir yandan sağlıksız beslenerek ve sadece spor yaparak kilo verilmez. Zayıflamada başarılı olmak için bir diyetisyen ile görüşerek sağlıklı diyet programları hazırlanmalı ve günlük düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Akşam 19:00’dan Sonra Yemek Yemek Kilo Aldırır mı?

Yemeğin ne zaman yendiğinden çok yemekte ne yendiği önemlidir. Kilo verimini sağlayan günlük alınan ve harcanan kalori miktarıdır. Bu bilginin doğru olduğunu düşünüp akşam yemeği yemeyenlerin sayısı oldukça çoktur. Aslında yapılması gereken akşam yemeklerinin hafif tutulmasıdır.

Sağlıklı Yiyecekler İstenildiği Kadar Yenebilir mi?

Su haricindeki tüm yiyeceklerin belli bir kalorisi vardır. Bu nedenle tüketilen her besin vücudun kalori düzeyini artırır. Sağlıklı besinlerden de önerilen kadar yenmesi gerekir.

Bütün Yağlar Şişmanlatır mı?

Yağlar doymamış ve doymuş olmak üzere ikiye ayrılır. Doymuş yağlardan tüketmek kilo alımına neden olur. Vücudun doymamış yağlara ihtiyacı vardır. Doymamış yağlar olarak avokado yağı, ceviz, zeytinyağı ve zeytin tüketilebilir.

Karbonhidratlar Şişmanlatır mı?

Kişiyi şişmanlatan karbonhidratlar değil kaloridir. Fazla karbonhidratlı besin tüketmek ve yanlış karbonhidrat seçimi kilo aldırır. Karbonhidratı tamamen kesmek, protein ve yağa ağırlık vermek vücudun yağ depolamasına yol açar.

Sadece Kalori Hesabı Yaparak Kilo Verilir mi?

Kilo vermek isteyenlerin kalori hesabı yapması gerektiği doğrudur. Ancak bu kalorilerin hangi besinlerden alındığı da önemlidir. Vücudun ihtiyacı olan her besin türünü yiyerek kilo vermeye çalışmak en doğrusudur.

Zayıflama Ürünleri Kilo Verdirir mi?

Zayıflamak için tek doğru yol sağlıklı ve dengeli beslenmek, aynı zamanda düzenli spor yapmaktır.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!