Bilgiler

Sağlıklı Bitki Çayları ve Faydaları

2 Haziran 2020

Yaz kış tükettiğimiz bitki çayları; ne yazık ki çoğu zaman bilinçli bir şekilde kullanılmıyor. Pek çok bitki çayı sağlıklı çaylar olarak kategorize edilse de, kişiler kullanacakları zaman mevcut hastalıklarını, yaşlarını ve aldıkları çayların güvenilir yerlerden temin edilmesi gibi önemli hususları göz önünde bulundurmalıdır. Bitki çayları sadece metabolizma hızlandırmak için değil, içeriğindeki vitamin, minerallerden yararlanmak için de tüketilmelidir. Peki nedir bu bitki çayları? Sağlığımız için faydaları nelerdir?

Yeşil Çay

Yeşil Çay

Zayıflamak isteyenler tarafından en çok tercih edilen bitki çayı; ülkemizde popülerlik kazanan yeşil çaydır. Zayıflamaya yardımcı olmasının yanında güçlü bir hücre yenileyici olması özelliği ile çağımızın en korkutucu hastalıklarından kansere karşı koruma sağlıyor.

  • Kötü kolesterolü düşürmede,
  • Diyabet riskini engellemede,
  • Damar tıkanıklığını önlemede,
  • Ağız ve diş eti enfeksiyonlarında,
  • Alerjik hastalıklarda ve diğer tüm immün sistem hastalıklarını önlemede yeşil çay güçlü bir savaşçıdır.

Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli nokta genel sağlık durumudur. Zira yeşil çay pek çok faydası olmasına karşın bazı yan etkileri de olan bir çaydır. Fazla tüketildiğinde tansiyonu yükseltme ve anemiye sebep olma gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabileceğinden temkinli yaklaşılmalıdır.

Beyaz Çay

Beyaz Çay

Son dönemde kullanımı yaygınlaşan beyaz çay; en az işlem görmüş çay çeşididir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça etkin bir bitkidir. Günde 2 fincan beyaz çay tüketmek kilo verimini sağlıklı bir şekilde hızlandırmaya yardımcı olur. Ancak bu sayı kişiden kişiye göre değişebilir. Bu nedenle diyetisyene danışılmalıdır. Aynı zamanda beyaz çay fazla tüketildiğinde çarpıntı, uykusuzluk ve tansiyon dengesizliklere neden olabileceğinden ölçüyü kaçırmamaya dikkat edilmelidir.

Adaçayı

Adaçayı

Daha çok soğuk algınlıklarında kurtarıcı olarak sarıldığımız adaçayı; hemen hemen her yaş grubu için kullanıma uygundur. Karaciğer ve safra kesesini temizleyip detoks etkisi yapar, boğaz enfeksiyonlarını bertaraf etmede de oldukça faydalıdır. Ancak hamilelerin, küçük bebeklerin ve kalp hastalığı olanların kullanımı önerilmemektedir.

Zencefil Çayı

Zencefil Çayı

Spesifik mide rahatsızlıkları ve grip gibi durumlarda en etkili çaylardan biri zencefil çayıdır. Mideyi dinlendirme özelliği olmasının yanı sıra safra kesesi iltihaplarında da büyük ölçüde faydası görülür. Mide bulantısı ve kusmaya iyi gelir. Ancak tüketmeden önce yine de doktora danışmakta fayda vardır.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu Çayı

Yüksek miktarda C vitamini içeren kuşburnu çayı; vücudun, bulaşıcı hastalıklara karşı dirençli olmasında oldukça etkilidir.

Papatya Çayı

Papatya Çayı

Papatya çayının en bilinen özelliği sakinleştirici etkisidir. Bunun haricinde beden ve cilt sağlığımıza olan faydaları ile bulunmaz bir nimettir.

Rezene Çayı

Rezene Çayı

Sindirim ve gaz problemleri için bebeklerde ve yetişkinlerde uygun ölçülerde kullanıldığında müthiş faydaları görülen rezene; aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmede rol alan vitamin ve mineralleri barındırır.

Ihlamur

Ihlamur

Solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yüzyıllardır faydalanılan ıhlamur; yatıştırıcı, tansiyon düşürücü ve uykusuzluğa olumlu etkileriyle bilinen en geleneksel bitki çayıdır.

Bitki Çayları Zayıflatır mı?

Sağlıklı beslenme denince bitkilerden faydalanmak hepimizin tercihidir. Özellikle zayıflama ve form kontrolü sağlamada zayıflatan çaylar grubunda yer alan bitki çayları popüler diyet listelerinde bulunur. Ama bu bitki çaylarına kilo aldırmayan çaylar demek daha doğrudur. Çünkü yediğimiz ve içtiğimiz hiçbir şey doğrudan kilo vermemizi sağlamaz. Sadece sağlıklı beslenmemize destek olarak , düzenli ve belli oranlarda içilen bitki çayları metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına yardımcı olur.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!