Bilgiler

Esmer Şeker Beyaz Şekerden Daha mı Sağlıklı?

23 Mayıs 2020 (Son Güncelleme: 22 Mayıs 2020)

Yapılan araştırmalar özellikle son yıllarda dünya genelinde şeker tüketiminin arttığını ortaya koyuyor. Dünya Sağlık Örgütü de bu konuda aynı fikirde…

Aşırı şeker tüketiminin diyabet, kalp ve damar hastalıkları, obezite gibi hastalıkların yanı sıra kansere yol açtığı da aynı araştırmalardan öğreniliyor.  Bu noktada beyaz şekerin zararları ve esmer şekerle beyaz şeker arasındaki farklar da çok sık konuşuluyor. Toplumda yanlış bilinen önemli bir nokta esmer şekerin, beyaz şekere göre masum olduğu…

Esmer Şeker Nedir?

Diyet listelerine bile giren esmer şekerin beyaz şekerden daha sağlıklı olduğu gibi yanlış bir yönlendirmeye son dönemlerde çokça rastlanılır oldu. Esmer şeker ile beyaz şekerin farkı; beyaz kristaller halinde olan şekerin bir miktar melas şurubu ile karıştırılmasından esmer şeker elde edilmesidir. Beyaz şeker ve esmer şeker arasında konuşulabilecek tek fark sadece renginin kahverengi olmasıdır. Esmer şekerin, beyaz şekerden daha sağlıklı olduğunun düşünülmesi yanlıştır.

Esmer Şekerle Beyaz Şekerin Kalori Farkı Var mı?

Beyaz şeker yerine esmer şeker tüketimi genellikle kalorisinin daha düşük olduğu düşünülerek tercih ediliyor. Ancak bunun da yanlış bir bilgi olduğu aynı miktardaki esmer şeker ve beyaz şekerin kalori hesaplaması yapıldığında ortaya çıkmıştır. Bu iki şekerin de kalori oranları aslında aynıdır.

Burada çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir pazarlama taktiği devreye giriyor. Dikkatli tüketiciler market raflarında yer alan şeker paketlerinin üzerine baktıklarında 100 gram beyaz şekerin kalorisinin 400 olduğunu, aynı gramajdaki esmer şeker paketlerinin üzerinde ise 399 kalori yazdığını görebilirler. Esmer ve beyaz şekerin glisemik indeksleri karşılaştırıldığında beyaz şekerin hemen sonrasında esmer şeker yer alır.

Esmer Şeker Daha mı Fazla Mineral İçerir?

Yanlış bilinen ve diyette esmer şeker kullanılmaya yönlendiren bir diğer nokta da esmer şekerin içeriğindeki mineral oranının, beyaz şekere göre daha fazla olduğudur. Yine yapılan araştırma sonuçlarından esmer şekerin içeriğinde yok denecek kadar az mineral bulunduğunu öğreniriz. Bir başka anlatımla; kilolarca esmer şeker tüketerek alınacak olan mineral miktarı birkaç porsiyon meyveyle zaten alınabilir.

Esmer Şekerin Zararları Nelerdir?

Esmer şekerin zararları olarak sayılabileceklerin başında kristallerinin daha küçük olmasından dolayı beyaz şekere göre daha çok sıkıştırılması gelir. Bunun anlamı aynı hacme beyaz şekerden daha çok esmer şekerin sığabildiğidir. Bu da miktar olarak kullanımı farkında olmadan artırır.

Bir diğer konu ise esmer şekerin tadının diğerine göre karamelimsi olmasıdır. Bu durum istenen şeker tadının yakalanması için daha fazla esmer şeker kullanılması anlamına gelir ve daha fazla kalori alımı gerçekleşmiş olur.

Esmer Şeker ve Beyaz Şekerin Farkları Var mı?

Esmer şeker ve beyaz şeker arasındaki farklar yok denecek kadar azdır. Kalori ve besin değerleri açısından ikisinin de birbirine hatırı sayılır üstünlükleri yoktur. Kaldı ki; esmer şekerin, beyaz şekere göre yukarıda belirttiğimiz dezavantajları vardır. İkisi de basit şekerdir, ikisinin de zararları aynı orandadır. Bu nedenle sağlıklı beslenme adına şeker tüketiminin olabildiğince azaltılması kuralı esmer şeker için de geçerlidir.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!