Bilgiler

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

4 Haziran 2020 (Son Güncelleme: 31 Mayıs 2020)
Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumunun İçeriğinde Neler Var?

Chia tohumunun içeriğinde bol miktarda protein, vitaminler, mineraller, yağ ve lif bulunur. Ayrıca Omega 3 yağ asitleri bakımından da zengin olan chia tohumu antioksidan özelliğe sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı zayıflamak isteyenlerin diyet listelerinin başköşesinde yer alır.

1 yemek kaşığı chia tohumu yaklaşık olarak 10 gramdır. 10 gram chia tohumunun enerjisi 49 kaloridir. Bu miktar ayrıca 1.7 gram protein, 4.2 gram karbonhidrat, 3 gram yağ ve 3.4 gram lif içerir.

100 gram chia tohumundan bahsedecek olursak, 34-40 gram arasında lif içeriğine sahiptir. Bu lif miktarının büyük bir kısmı çözünmeyen liflerden oluşur. Bu lif çeşitleri tüketenlere tokluk hissi vererek, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Chia tohumunun sindirilme özelliği yüksektir.

Ayrıca kaliteli protein kaynağıdır. Bu nedenle diyetlerin vazgeçilmezleri arasındadır. 100 gram chia tohumunda 17 gram protein vardır.

Chia tohumunun içeriğinde %25-%49 kadar sağlıklı yağlar bulunur. Toplam yağların %60’lık bölümünü Omega 3 yağ asitleri oluşturur.

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Chia tohumunun sağlık açısından pek çok faydası olduğu yapılan araştırmalarla ortaya koyulmuştur. Diyet listelerine eklenen chia tohumu zayıflamaya aşağıdaki şekillerde fayda sağlar.

  • Günlük düzenli tüketimde zayıflama etkisi bulunan chia tohumu tok tutma özelliğiyle bunu sağlar.
  • İçeriğindeki protein sayesinde günlük gereken protein alımını destekler. Bu sayede enerji üretimi sağlanır.
  • Chia tohumu içerdiği sağlıklı yağlar sayesinde diyetlerde rahatlıkla tüketilebilen özelliğe sahiptir. Günlük yağ tüketimi chia tohumundan karşılanırsa sağlık için faydası çoktur.
  • Lif bakımından zengin olduğundan metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.
  • Chia tohumu tüketenlerde bağırsak kaslarının daha güçlü ve kalın olduğu bazı araştırma sonuçlarından öğrenilir. Chia tohumu bağırsak fonksiyonlarını düzenler. Bu özelliği ile de diyet yapanların tercihidir.
  • Yapılan bir araştırmaya göre chia tohumu düzenli tüketildiğinde karaciğer yağlanmasını engeller.
  • Sağlıklı beslenme ve sağlıklı besin önerileri arasında ilk sırada yer alan chia tohumu kandaki şeker düzeyini ayarlamasıyla da bilinir.
  • Kan basıncının kontrol edilmesinde yararlı olduğu düşünülen chia tohumu kandaki kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü destekleyerek yükseltir.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Zayıflamaya etkisinden dolayı diyetisyenlerin de tavsiyesi olan chia tohumu sabah kahvaltılarında omletlere karıştırılarak tüketilebildiği gibi diğer öğünlerde de yer bulur. Ana ve ara öğünlerde yoğurda ilave edilerek, meyve veya süte karıştırılarak tüketilen chia tohumunun etkileri ancak düzenli olarak beslenme programına dahil edildiğinde görülebilir.

Chia tohumunun bilinirliği M.Ö. 3500’lere kadar gider. Aztekler döneminde de kullanıldığı söylenen chia tohumu bugün de adından sıkça söz edilen besinler arasında yer alır.

“Salvia Hispanica” adı verilen bitkiden elde edilen chia tohumunun kendine özgü bir tadı yoktur. Bu nedenle tüm diğer yiyecek ve içeceklerle karıştırılabilir. Günümüzde chia tohumu faydaları da çok sık konuşulur.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!