Bilgiler

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen 5 Besin!

18 Temmuz 2020 (Son Güncelleme: 16 Temmuz 2020)

Karaciğer yağlanması, özellikle tedaviye geç başlandıysa, çok ciddi bir hastalıktır. Karaciğerde yağ birikmesi ile ortaya çıkan bu rahatsızlık, ilerlediği takdirde karaciğer yetmezliğine kadar gidebilir. Her insanın karaciğerinde bir miktar yağ bulunur, fakat bu yağ oranı yüzde 5 ila 10 arasında ise sorun var demektir. Karaciğer yağlanmasının nedeni, beslenme alışkanlığının kötü olmasından kaynaklıdır.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanmasının belirtileri; mide rahatsızlığı, iştahsızlık ve yorgunluk olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle birçok insanın gözünden kaçan ve üzerinde durulmayan bir hastalıktır. Böylece erken tanı şansı zorlaşmaktadır.

Karaciğer Yağlanmasına Neden Olan Beslenme Yanlışları Nelerdir?

Karaciğer yağlanmasının sebebi uzun süreli yanlış beslenmedir. Bu beslenme yanlışlığı;

  • Fazla karbonhidrat tüketimi,
  • Aşırı yağ ve şeker tüketimi,
  • Aşırı A vitamini alımı,
  • Az miktarda protein tüketilmesi,
  • Alkol tüketimi,
  • İnsülin direncinin yüksek olması,
  • Fazla kilo problemi,
  • Hareket azlığı,
  • Aniden ve hızlı kilo kaybı,
  • Yüksek tansiyon olarak sıralanabilir.

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelecek 5 Besin

Karaciğer yağlanmasını önleyecek ve hastalığı hafifletecek etkiye sahip doğal besinler bulunmaktadır. İşte o besinler!

Limon

Karaciğer yağlanması sonucunda organ işlevlerini yerine getirememeye başlar. Limon ise karaciğerin enzimlerini üretmesine yardımcı olan, C vitamini yüksek, karaciğer için yararlı bir besin olmaktadır. Antioksidan özelliği ile de limon, karaciğerdeki hasarı önler ve hücre yapılanmasına destek olur. Bir bardak suya yarım limon sıkarak gün içerisinde birkaç kez içilmesi, karaciğer için yararlıdır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi karaciğerdeki yağlanmayı azaltıcı etkisi ile çok önemli bir besindir. Karaciğerin doğru ve sağlıklı bir biçimde çalışmasına yardımcı olan elma sirkesi, bir su bardağı ılık suya, bir yemek kaşığı katılarak yemeklerden önce tüketilmelidir. Günde birkaç kez yapılan bu suyu tüketmek karaciğer için çok faydalıdır. Eğer sirke tadını sevmiyorsanız, hazırladığınız karışıma bir çay kaşığı bal katarak da tüketebilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal çok faydalı bir baharattır. Antioksidan ve yağ yakımı özelliği ile karaciğer yağlanmalarında tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Vücuttaki yağların sindirilmesine yardımcı olduğu için de fazla yağın karaciğerde birikmesine engel olur. Bir bardak suya, bir çay kaşığı zerdeçal atarak bu karışımı kaynattıktan sonra ılıklaşmasını bekleyip, gün içerisinde bir iki kez tüketmeniz, karaciğer sağlığı için önemlidir.

Karahindiba

Karahindiba bitkisi, karaciğerde biriken yağ üzerinde detoks etkisi yaratan bir özelliğe sahiptir. Karaciğer sağlığı için önemli bir yere sahip olan karahindiba, bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kadar eklenmeli ve demlendikten sonra gün içerisinde tüketilebilir. Karahindiba çok etkili bir bitki olduğu için şeker hastalığı ve hamile olanlarda olumsuz etkiler yarattığından tüketilmesi uygun bulunmamaktadır. Mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Yeşil Çay

Yeşil çay, karaciğerde depolanan yağı engelleyen bir özelliğe sahiptir. Karaciğerin çalışmasını sağlar ve yağ birikimini engeller. Her gün iki bardak yeşil çay tüketilmesi karaciğer için çok yararlıdır.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!