Bilgiler

Beden Kitle İndeksi Nedir?

31 Mayıs 2020 (Son Güncelleme: 24 Mayıs 2020)

Yetişkin bir kişinin, vücudundaki yağ oranının matematiksel olarak hesaplanmasına beden kitle indeksi denir. Bir insanın ideal kilo oranı boyuna göre hesaplanır. Vücut kitle indeksi; ayrıca cinsiyete göre boy ve kilo uyumunun ideal olup olmadığını ölçen bir parametredir. Bu hesaplamayla kişinin cinsiyet ve yaş gibi özellikleri baz alınıp, zayıf, ideal, hafif şişman ve obez gibi tanımlamalar yapılır. Sağlığınız için ideal kiloyu bulmak adına en kolay hesaplama yolu beden kitle indeksine bakmaktır. Cinsiyete göre beden kitle indeksi farklılıklar gösterse de, bir diğer farklılık ise yaş faktörüdür. Yaşa göre beden kitle indeksi hesaplanması da beraberinde nispî değişiklikte sonuçlar çıkaracaktır.

Aşırı kilolu olmak sağlığı çok ciddi anlamda tehdit eden bir durum olduğu gibi, haddinden fazla zayıf olmak da hayatı risk taşıyor, kişiyi pek çok sorunla karşı karşıya getiriyor. Yaşam kalitesini yüksek tutmak, sağlıklı bir ruh ve bedene sahip olmaktan geçiyor. Genetik rahatsızlıkları konu dışında tutacak olursak; bedenimizin sağlıklı olması için gereken şartlardan birisi ve en önemlisi sağlıklı beslenmedir.

Beden Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Kilo alma ya da kilo verme yoluna girmeden önce başvurmanız gereken ilk adım fazla ya da eksik kilonuzun net olarak ne kadar olduğunu bilmektir. Beden kitle indeksi, vücut ağırlığınızı boyunuzun metre cinsinden karesine bölünerek hesaplanıyor. Bu işleme göre çıkan sonuç; sizin beden kitle indeksinizi gösteriyor. Aralıklar yaşa ve cinsiyete göre değişse de hesaplamanızda sonuç olarak;

  • 18.5 altındaçıktıysa, bu rakamlar sizin zayıf olduğunuzu gösterir. Yani; boyunuza göre kaç kilo almanız gerektiği diyetisyeniniz tarafından hazırlanan, genel durumunuza göre sağlıklı bir beslenme listesi ile sağlanmalıdır.
  • 18.5 ile 24.9 arasında ise; sağlıklı kilonuzdasınız demektir. Formunuzu korumanız sizin için yeterli olacaktır.
  • 25.0 ile 29.9 arasına tekâbül ediyorsa; kilonuz boyunuza kıyasla fazla demektir. Beslenme düzeninizde değişiklikler yaparak ve uygun spor takviyesiyle kısa zamanda ideal kilonuza ulaşabilirsiniz demektir.
  • 30.0 ile 34.9 arası rakamlardaysa birinci seviye obez sayılıyorsunuz. Kilonuz boy oranınıza göre tehlikeli bir seviyeye çıkmaya başlamış diyebiliriz.
  • 35.0 ile 44.9 arası bir indekse sahip olmanız ikinci seviye obez olduğunuzu gösteriyor. Kilonuz boyunuza oranla çok yüksektir. Bu durum kalp hastalıklarına ve damar tıkanıklıklarına ve ani inme risklerine yol açabilir.
  • 45.0 ve üstü rakamları veren beden kitle indeksinde iseniz; üçüncü seviye; yani morbid obezsiniz. Bu kilolara göre aşırı şişman sayılıyorsunuz.

Ve eğer bir an önce uygun bir şekilde sağlığınızı daha da kötüleştirmeden kilo vermezseniz pek çok kötü hastalığa yakalanma riskiniz var. Spor, egzersiz ve diyet programları ile kontrollü bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bu noktada ise kesinlikte diyetisyene danışmalı, tek başınıza diyet programları uygulamamalısınız.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!