Bilgiler

ALC Vitamin Doğal İçerikli Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Kullandığım Takviye

25 Nisan 2020

ALC vitamin doğal içeriği ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı takviye vitamin kapsülüdür. Özellikle tüm dünyanın pandemi ile mücadele ettiği bu dönemlerde bağışıklık sistemimizin güçlü olması her zamankinden çok daha önemli bir hal almış durumda. Benim de bir süredir kullandığım ve önerdiğim bu kapsüller, günlük olarak vücudumuza almamız gereken vitaminlerin büyük bir bölümünü karşılamakta. Peki nedir bu ALC vitamin, faydaları nelerdir?

ALC Vitamin Nedir?

Tamamen doğal ürünlerden oluşan bu kapsül, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa kullanılan vitamin takviyesidir. Propolis, kudret narı, yıldız anasonu, kara mürver ve portakal ekstresi bulundurmaktadır. Ayrıca yine içerisinde başta C vitamini olmak üzere vücudun ihtiyacı olan birçok vitamin yer almaktadır. Zengin ve doğal içeriği sayesinde ülser, reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı sindirim sistemini destekler. Astım, boğaz akıntısı, nefes darlığı, öksürük gibi solunum sistemi hastalıklarına karşı bağışıklık sisteminize destek olur. Ayrıca içerisindeki doğal maddeler sayesinde vücutta güçlü antioksidan etkisi gösterir.

ALC Vitamin İçeriği

Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa kullanılan bu vitaminin, sabah ve akşam kapsüllerinin içeriği de farklıdır. Vücudun özellikle gün içerisinde ihtiyaç duyduğu takviyeler sabah kapsülünün içeriğini oluşturduğu gibi uyku zamanı ihtiyacı olan takviyeler akşam kapsülü içerisinde yer almaktadır. ALC vitamin sabah kapsülü içerisinde propolis ve kudret narı yer almaktadır. ALC vitamin akşam kapsülü içerisinde ise yıldız anasonu, kara mürver, beta glukan, portakal ekstresi, vitamin C ve vitamin D yer almaktadır. Bu maddelerin ALC vitamin içerisindeki oranları ise şu şekilde:

 • Propolis 125 mg
 • Kudret Narı 300 mg
 • Kara Mürver 125 mg
 • Yıldız Anasonu 107 mg
 • C Vitamini 75 mg
 • Beta Glukan 25 mg
 • D Vitamini 12.5 ug
 • Demir 7.5 ug

Peki bu maddelerin özellikleri nelerdir, faydaları nedir, vücutta ne işe yarar?

Propolis Nedir?

Propolis, arı yetiştiriciliği yapan insanlar arasında preboli veya arı zamkı olarak da isimlendirilen ve arılar tarafından üretilen doğal bir maddedir. Arı kovanı içerisindeki peteklerin sterilizasyonunu sağlamak, bal peketlerini güçlendirmek ve onarmak, dışarıdan gelen mantar ve böceklere karşı kovanı korumak için arıların kullandığı bir arı ürünüdür.

Özellikle arılar tarafından; çam, ladin ve göknar gibi iğne yapraklı ağaçların gövde, yaprak ve tomurcuklarından toplanan nektarların kendi salgıları ile birleştirmeleri sonucunda elde etmektedirler. Zengin içeriği sayesinde uzun zamandır insanlar tarafından ilaç ve doğal takviye olarak kullanılmaktadır. Günümüzde yapılan bilimsel çalışmalar da propolisin insan sağlığına ciddi şekilde olumlu etki sağladığını kanıtlamıştır.

Propolis içerisinde 150 civarı biyoaktif bileşen bulundururken toplamda 300 civarı farklı bileşen bulundurmaktadır. Özellikle B1, B2, C Vitamin ve E vitamini gibi biyoaktif bileşeni bol miktarda bulundurur. Yine içeriğinde bol miktarda bakır, demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, çinko gibi minerallerde bulunmaktadır. İnsanlar tarafından kullanıldığında bağışıklık sistemine doping etkisi yaratmaktadır. Bağışıklık sisteminin zararlı virüs ve bakterilere karşı verdiği mücadeleye destek olur.

Propolis Faydaları Nelerdir?

Propolisin insan sağlığına birçok farklı faydası bulunmaktadır. Fakat özellikle sindirim sistemine, ağız sağlığına ve cilt sağlığına faydası çok daha büyüktür. Ayrıca kanser hastaları için de kanser ile mücadelede destek olmaktadır. Peki propolis faydaları nelerdir?

 • Antiinflamatuar ve antioksidan etkisi bulunmaktadır. Vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlarken bakteri, virüs ve mantar gibi canlılara bağlı olarak ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı bağışıklık sistemini destekler.
 • Trofozoit adı verilen bakterilerin vücutta büyümesini ve vücut içerisine tutunmasını engeller.
 • Mideyi koruyucu etkisi vardır. Özellikle mide ülserasyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Vajinanın doğal bakteri florasını korurken, zararlı bakterilere karşı vajina sağlığının korunmasına destek olur.
 • Antibakteriyel özelliği sayesinde dişlerde bakteri kaynaklı plak gelişimini engeller. Ayrıca ağızdaki zararlı bakterileri temizlediği için ağız ve diş sağlığına destek olurken ağız kokusunu önler.
 • Antitümör aktivitesi sayesinde kanser tedavilerinde destekleyici takviye olarak kullanılmaktadır. Özellikle göğüs kanseri ve akciğer kanseri tedavilerinde yapılan testlerde propolisin tedaviye olumlu etkisi kanıtlanmıştır.
 • Ciltte kolajen sentezini artırarak daha genç, sağlıklı ve canlı bir cilt görüntüsü sağlar.
 • Yine açık yaraların daha erken kapanmasını sağlar ve ciltteki onarım hızını arttırır.
 • Antibakteriyel özelliği sayesinde akne vulgarise bağlı olarak ortaya çıkan sivilceleri ortadan kaldırır.

Kudret Narı Nedir?

Kudret Narı

Tropikal iklimin yaygın olduğu bölgelerde özellikle Asya ve Doğu Afrika’da yetişen bir bitkidir. Ülkemizde de Bursa ve Yalova çevresinde yetiştiriciliğinin yapıldığı bu bitki uzun zamandır insanlar tarafından ilaç niyetine kullanılmaktadır. Günümüzde de ilaç endüstrisinde büyük yere sahip olan bitki halk arasında “Acayip Elma” olarak da bilinmektedir. Özellikle A vitamini ve C vitamini açısından zengin olan kudret narının antibiyotik özelliği de bulunmaktadır.

Kudret Narı Faydaları

Faydalarının saymakla bitmeyeceği kudret narı birçok şekilde tüketilebiliyor. Fakat ülkemizde taze olarak bulmanın çok zor olması nedeniyle ALC vitamin gibi takviyeler ile kudret narının faydalarını görmek mümkün. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren bu bitki vücutta birçok farklı sisteme olumlu etki sağlamakta. Daha fazla uzatmadan kudret narı faydaları nelerdir kısaca bahsedelim.

 • Gırtlak kanseri ve meme kanseri başta olmak üzere birçok kansere yakalanma ihtimalini düşürmektedir. Ayrıca yine başta gırtlak ve meme kanseri olmak üzere kanser tedavisine destek olur.
 • İçerisinde bulunan lutein ve likopenin isimli maddeler sayesinde çok ciddi antioksidan özelliği vardır.
 • Sindirim sisteminin çalışmasını düzenler. Bağırsak tembelliği gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Mideyi rahatsızlıklarına iyi gelerek mide sağlığının korunmasını sağlar.
 • Egzama ve sedef başta olmak üzere cilt problemlerinin ortadan kaldırılmasına destek olur.
 • Hücre yenilenmesini arttırarak daha canlı ve doğal bir cilde kavuşmanızı sağlar.
 • Kan glikoz düzeyini düzenler. Özellikle şeker hastası kişilerin kan seviyelerinin normale dönmesinde yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır.
 • Yüksek miktarda içerdiği E vitamini sayesinde bağışıklık sistemini ciddi olarak destekler.
 • Karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler.
 • Eklem ağrıları, kemik ağrıları, kas ağrıları, romatizma ve varis ağrılarını büyük ölçüde azaltır.
 • Tiroid ve guatr gibi hastalıklara iyi gelir. Tedavisinde destekleyici olarak kullanılır.

Yıldız Anasonu Nedir?

Yıldız Anason

Yıldız anasonu özellikle Asya kökenli yemeklerde kullanılan ve sağlığa faydası dünya çapında kabul edilen bir bitkidir. Çin anasonu olarak da bilinen bu bitki, her ucunda bir tohum bulunan 8 uca sahiptir. Yıldıza benzer görüntüsü nedeniyle yıldız anasonu olarak adlandırılan bu bitkinin meyveleri olgunluğa ulaşmadan toplanır. Toplanan meyveler, az güneş gören yerlerde kurutularak kullanılır. Pastacılıkta, yemeklerde ve tıbbi alanlarda kullanılır. Özellikle viral hastalıklara karşı vücudu korurken bağışık sistemini desteklemektedir.

Yıldız Anasonu Faydaları

 • Üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Özellikle öksürük, astım, bronşit, geniz akıntısı ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklarda şikayetleri azaltan etki göstermektedir.
 • Parasempatik sistemin çalışmasını düzenler. Stresi azaltır ve insanda rahatlama sağlar.
 • Uykuyu düzenler ve daha kaliteli bir uyku halini sağlar. Uyuyamama sorunu olan kişiler için yaşam kalitesini arttırmaktadır.
 • Kalp kaslarının kuvvetlenmesini sağlar. Kan dolaşımını düzenler.
 • Sindirim sistemini düzenler. Özellikle kabızlık, hazımsızlık, bağırsakta gaz birikmesi gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Midenin ve bağırsakların çalışmasını düzenler ve korur.
 • Eklem ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Ağrıları azaltır.
 • Vücuttaki serbest radikalleri ciddi oranda azaltır. Vücutta oksidatif strese bağlı olarak ortaya çıkabilecek problemleri en aza indirir.
 • Güçlü antioksidan etkisi vardır. Metabolizmayı düzenler ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Regl döngüsü düzenli olmayan kadınların, regl döngüsünün düzene girmesine yardımcı olur.

Kara Mürver Nedir?

Kara Mürver

Kara mürver, tarih boyunca şifalı olduğu inanılarak en çok kullanılan bitkiler arasında yer alıyor. İçeriğinde bol miktarda bulunan C vitamini, B6 vitamini ve demir sayesinde vücuda faydaları gerçekten fazladır. Günümüzde ilaç sektöründe en fazla kullanılan bitkisel içeriklerden bir tanesidir. Ülkemizde de akdeniz bölgesinde ciddi bir şekilde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kara mürverin direkt olarak tüketilmesi tehlikeli olabiliyor ne yazık ki. Özellikle bazı türlerinin yaprakları ve meyvelerinin kabuğu zehirli olduğu için dikkatli tüketilmesi gerekiyor.

Kara Mürver Faydaları

Zengin içeriği sayesinde kara mürverin faydaları gerçekten çok fazla. Kara mürver bitkisinin çiçeği ayrı faydalı, yaprakları ayrı faydalı, meyvesi ayrı faydalıdır. ALC vitaminde de bu bitkinin tüm faydalarını almak için kara mürverin özü kullanılmakta. Kısacası ALC vitamin, kara mürverin hem yaprağının hem meyvesinin hem çiçeklerinin sunduğu faydayı tek bir kapsül içerisinde sunmakta. Peki nedir bu kara mürver faydaları?

 • Emzirme dönemindeki annelere süt yapıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Özellikle mide yanması ve mide ağrılarını ortadan kaldırır. Mideyi hastalıklara karşı korur.
 • Bağırsak hareketlerini düzenler. Kabızlık ve ishal gibi problemleri ortadan kaldırır.
 • İçeriğinde bol miktarda bulunan A, B ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini destekler. Hastalıklara yakalanma ihtimaliniz azalırken, yakalanmanız durumunda iyileşmeniz daha hızlı olacaktır.
 • Balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca akciğerde hücre yenilenmesini arttırır.
 • Metabolizmayı düzenler ve hızlandırır. Yağ yakımını destekleyerek kilo vermeye yardımcı olur.

Beta Glukan Nedir?

Beta glukan özünde bir çeşit karbonhidrattır. Maya, mantar ve bakterilerin hücre duvarının ana maddesini oluşturan beta glukan uzun yıllardır birçok bilimsel araştırmaya da konu olmuştur. Özellikle bağışıklık sistemine desteği, kolesterolü düzenlemesi, diyabete iyi gelmesi, yüksek tansiyon tedavisine destek olması gibi konularda birçok bilimsel araştırma bulunmaktadır. Ağız yoluyla alındığında bağırsaklar tarafından emilerek dolaşıma katılan beta glukan, bağışıklık sistemi hücreleri olan akyuvarları aktive etmektedir. Diyet ile çok kısıtlı miktarda yulaftan alınabilen bu faydalı madde, ALC vitamin içerisinde vücudun ihtiyacı olan miktarda yer alıyor.

Beta Glukan Faydaları

50 yılı geçkin bir zamandır beta glukanların bağışıklık sistemi üzerine etkileri üzerine bilimsel çalışmalar yapılıyor. Yapılan son çalışmalarda, beta glukanların bakteri ve virüslerin vücutta bir enfeksiyona neden olmadan önce tespit edilerek yok edilmesine yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Bağışıklık sisteminde görev alan birçok bağışıklık hücresine olumlu etki gösteren beta glukanlar hem doğal bağışıklık hem edinsel bağışıklık üzerinde etki göstermektedir. Beta glukan faydaları özellikle nelerdir? Bağışıklık sistemine faydaları nelerdir?

 • Enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Başlayan enfeksiyonlara karşı ise bağışıklık sistemini güçlendirerek, iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Yüksek kolesterolü düzenler ve normal sınırlara düşürür.
 • Yüksek kan şekerini düşürürken düşük kan şekerinin yükselmesini sağlar. Kısacası kan şeker düzeyini düzenleyerek olması gereken seviyeye getirir.
 • Vücut stresini azaltır. Ayrıca ruhsal olarak da dinginleştirme özelliği sayesinde ruhsal sinir ve strese de iyi gelmektedir.
 • Vücutta bakteri ve virüsler ile savaşan antikor adı verilen yapıların üretimini arttırarak sayılarının artmasını sağlar.
 • Hücre bölünmesini hızlandırarak yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.
 • Kanserin oluşumuna karşı vücut savunmasında görev alır. Kanser hastalarında kanserin büyümesini ve yayılmasını engelleme konusunda bağışıklık sistemine destek verir.

ALC Vitamin Nasıl Kullanılır?

ALC vitamin düzenli kullanımda gerçekten çok faydalı bir takviye. Her gün bir adet sabah bir adet akşam olmak üzere 2 kapsül olarak kullanıyorum. Zaten önerilen kullanım şekli de tam olarak bu şekilde. Kahvaltımı yaptıktan sonra tok karnına sabah kapsülünü içiyorum yine aynı şekilde akşam yemeğimi yedikten sonra ise akşam kapsülünü kullanıyorum. Kapsülleri yutarken mümkünse 1 bardak ılık su ile yutun. Bu şekilde hem de su tüketiminizi arttırmış olursunuz.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Scroll Up
error: İçerik Kopyalanamaz.