Bilgiler

Yemeklerin Olmazsa Olmazı: Tuz

26 Haziran 2020 (Son Güncelleme: 16 Haziran 2020)

Diğer adı sodyum klorür olan sofra tuzu yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra gıdaların saklanmasında, bozulmasının engellenmesinde de kullanılır.

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla tuz tüketmek bazı sağlık sorunlarına neden olur. Fazla tuzun zararları aşağıdaki şekilde sıralanır.

  • Fazla tuz ile alınan yüksek orandaki sodyum maddesi kanda birikir. Bunun böbrekler yoluyla atılması zorlaşır. Su tüketimi artırılarak sodyumun daha kolay tahliye edilmesi sağlanır.
  • Kan basıncının artmasından dolayı kalp ve damar hastalıkları riski yükselir.
  • Aşırı tuz tüketimi kemik sağlığını olumsuz etkiler.
  • Böbreklerin sağlığı fazla tuzdan etkilenir.
  • Migren gibi sağlık sorunları ortaya çıkar.

Dengeli Tuz Tüketiminin Faydaları Nelerdir?

Tuzun içeriğinde bulunan sodyum ve klorür maddeleri vücudun mineral ihtiyacının karşılanması ve metabolizmanın fonksiyonlarını yerine getirmesi için gereklidir. Tuzun faydaları arasında kan basıncının düzenlenmesi ve sıvı dengesinin sağlanması da yer alır. Tuzlar doğada denizden ve kayadan olmak üzere iki farklı kaynaktan elde edilir.

Hangi Tuz Çeşitleri Faydalıdır?

Deniz ve kaya tuzları, rafine tuzlara göre daha sağlıklıdır.

Rafine Tuz

Rafine tuz olarak bilinen bu çeşit yemeklerde en çok kullanılan tuz çeşididir. Normal sofra tuzu üretilirken içine bazı katkı maddeleri ilave edilir. Bu nedenle doğallığını yitirme olasılığı yüksektir. Günümüzde rafine tuz yerine doğal tuzlar tercih edilmeye başlanmıştır. Ancak rafine tuzun da bazı faydaları vardır. Vücuttaki asit ve baz dengesinin korunmasını sağlar. Sıcaktan dolayı oluşan kas spazmlarını giderir. İdrar söktürücü etkisi vardır.

Deniz Tuzu

Deniz tuzu, tuzlu su buharlaştırılarak elde edilir. Bu buharlaştırma doğal yollarla yapılır. Deniz tuzunda flor, iyot, sodyum ve klor bulunur. Yemeklere normal sofra tuzundan daha yoğun bir lezzet verir, bu nedenle sofra tuzundan daha az kullanılır. Yemeklerde doğal deniz tuzu kullanmak sağlıklı beslenme adına atılan adımlardan biridir.

Himalaya Tuzu

Ana vatanı Latin Amerika ve Pakistan olan Himalaya tuzunun içeriğinde bulunan besin ögeleri ve mineraller yüksektir. Metabolizmanın daha iyi çalışmasını ve vücudun fiziksel faaliyetlerinin yerine getirilmesi için faydalıdır. Himalaya tuzu ayrıca vücudun sıvı dengesini korur. Kan şekerini dengeler. Diş sağlığı için faydalıdır. Sindirim sisteminin temizlenmesini sağlar.

Keltik Tuzu

Keltik tuzu bir çeşit deniz tuzudur. Denizden toplanma yöntemi farklı olduğundan bu ismi alır. “Kelt” kelimesi Fransa’da çok eskiden kullanılan bir deniz tuzu toplama yöntemine verilen isimdir. Keltik tuzu vücut için gerekli olan bütün mineralleri içeriğinde bulundurur. İçeriğinde 84 farklı mineral ve element vardır. Bu özelliğinden dolayı en sağlıklı tuzlar arasında adı geçer.

Kaya Tuzu

Son zamanlarda yemeklerde kullanımı artan kaya tuzu sağlıklı tuzlardan biridir. Kaya tuzunun faydaları arasında ani kramplara karşı etkili olması, bronşit ve astım gibi sağlık sorunları yaşayan kişilere tavsiye edilmesi yer alır. Kaya tuzu kandaki şekeri oranına olumlu etki sağladığından şeker hastalarının kullanması için uygundur. Dişlerin beyazlatılması için de kullanılan kaya tuzu ayrıca selülitleri azaltmasıyla da bilinir.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!