Tarifler

Fındıklı Tahinli Bar: Atıştırmalıkların Sağlıklı ve Daha Lezzetlisi!

20 Nisan 2020

Fındıklı tahinli bar, bence diyet yaparken duyulan tatlı ihtiyacını en iyi gideren atıştırmalıklar arasında yer alıyor. Özellikle bazı zamanlarda duyulan o tatlı bir şeyler atıştırma isteği karşı konulmaz hale geldiğinde, fındıklı tahinli bar gibi evde hazırlayacağımız atıştırmalıkları bilmekte fayda var.

Besin değerleri nedeniyle kuruyemişler vücudumuz için çok faydalı besinler arasında yer alıyor. Kuruyemişleri tüketirken yanına tahin ve yulaf ekleyerek, kendinize hem sağlıklı hem de tatlı isteğinizi azaltacak diyet bar yapabilirsiniz. Fındıklı tahinli bar gibi diyet barlar aynı zamanda metabolizma hızınızı da düzenler. Haftada sadece bir kere birkaç adet yaparak tatlı krizlerinde tüketmek üzere buzdolabına koyabilirsiniz. Tatlı krizlerini kilo almadan atlatmak ve ara öğünlerde tüketmek için tercih edilebilecek en iyi seçenekler arasındadır.

Fındıklı Tahinli Bar Malzemeleri

  • 2 avuç fındık
  • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 2 yemek kaşığı tahin
  • 3 adet kuru hurma
  • 1 yemek kaşığı süt

Fındıklı Tahinli Bar Nasıl Yapılır?

İlk olarak 2 avuç kadar aldığımız fındığı rondodan geçirerek başlıyoruz. Eğer rondonuz yoksa fındıkları iri kalacak şekilde ezerek küçültebilirsiniz. Sonrasında bu fındıkları geniş bir kap içerisine alıp sırayla yulaf ezmesi, bal ve tahin ile iyice karıştırıyoruz. İyice karıştırdıktan sonra içerisine kuru hurmaları da ekledikten sonra üzerine çok hafif bir süt gezdirip son kez karıştırıyoruz. Pişirme kağıdını serdiğimiz fırın tepsisinin üzerine yerleştirdiğimiz lapamızı 180 derecede 15-20 dakika kadar pişiriyoruz. Lapa katılaşmaya ve bar halini almaya başladığında fırından alıyoruz. Sağlıklı ve lezzetli barınız hazır. Dilerseniz akşam çayının yanında tüketilen sağlıksız atıştırmalıklar yerine daha sağlıklı ve daha lezzetli olan bu barları tercih edersiniz, dilerseniz ara öğün olarak tüketirsiniz.

Afiyet olsun.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

Merhaba!